• Smernica č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach

      •  

         

        Smernica č. 1/2025 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách
        a v školských zariadeniach s platnosťou od 1.2.2025

         

        TU: https://www.minedu.sk/data/att/d76/32441.fb1a83.pdf

      • Kyberšikana

      • Dňa 12.2.2025 sa v priestoroch Multifunkčného centra (Kasárne/ Kulturpark) konala konferencia s názvom „Nie kyberšikane“, na ktorej sme sa zúčastnili ako pasívni účastníci aj my. Stálo to určite za to. Organizácia, obsahové zameranie, ale aj benefity vo forme skvelého občerstvenia. Čo oceňujeme, boli najmä informácie, kontakty a možnosti riešenia prínosné pre prax, nielen teoretické východiská, či závery prieskumov. Skvelou bodkou podujatia bola aj prezentácia a ocenenie výhercov súbežne prebiehajúcej aktivity „IDEATHON“. Súťažili žiaci ZŠ, SŠ, ale aj VŠ na tému „Identifikácia a prevencia kybernetickej šikany inovatívnymi riešeniami“. Ďakujeme organizátorom za toto podujatie a možnosť neformálneho a efektívneho vzdelávania sa v tejto oblasti.


        Súvisiace odkazy:


        Digitálna koalícia: https://digitalnakoalicia.sk/
        Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch: https://nks.gov.sk/
        Spoločne proti IT kriminalite: https://preventista.sk/info/
        Národná linka na pomoc deťom v ohrození: https://viacakonick.gov.sk/ - mobilná aplikácia

        Podcast Digitálni rodičia: https://open.spotify.com/show/6QIR6u0nh3gZGd6UXtHt7r 

         

      • Ochrana zdravia žiakov - týka sa nás to

      • V poslednom období sa zvyšuje počet aj závažnosť prejavov šikanovania, kyberšikanovania, či nenávistných prejavov, radikalizmu a násilného extrémizmu.

        V snahe o zabezpečenie podmienok pre zdravý vývoj detí a zamedzenie týchto prejavov, uvádzame niekoľko brožúr, ktoré sú určené pre všetkých, ktorí sa podieľajú na výchove.

        Cieľom je, nielen včasné zachytenie a riešenie negatívnych či protispoločenských javov, ale aj preventívna práca s mladými ľuďmi, aby sa úspešne predchádzalo spomínaným negatívam.

        V prípade akéhokoľvek podozrenia na akýkoľvek prejav šikanovania, kyberšikanovania, či nenávistných prejavov, radikalizmu a násilného extrémizmu sa na nás s dôverou obráťte.

         

        Vedenie školy

         

        Brožúry na stiahnutie:

        Sikana_a_kybersikana.pdf

        Nenavistne_prejavy.pdf

        Radikalizacia_a_nasilny_extremizmus.pdf

    •   Na slovíčko o duševnom zdraví

        Prečo viac a častejšie hovoríme o duševnom zdraví?

       

      O duševnom zdraví sa vo zvýšenej miere hovorí preto, lebo za posledné štyri roky dramaticky stúpol počet mladých ľudí, ktorí uvádzajú rôzne psychické problémy - ide hlavne o úzkosť, depresiu, hlavne u dievčat zaznamenávame poruchy príjmu potravy, či sebapoškodzovanie. Rovnako sa zvyšuje počet žiakov, ktorí sú až nezdravo dlho na sociálnych sieťach, kde sa vyskytujú časté agresívne, antisociálne komentáre, či prejavy rasovej nenávisti, xenofóbie, a kde si mladí ľudia myslia, že môžu takmer všetko. V škole aj v spoločenskom živote je veľa násilia, agresívneho až protispoločenského správania sa.

      Natíska sa otázka, čo s tým môžeme urobiť?

      O duševné zdravie našich žiakov, detí a mladistvých sa preto všetci - rodičia aj škola, potrebujeme starať. 

      V prostredí našej školy sa snažíme o vytváranie bezpečných podmienok, o dobré ľudské vzťahy - ide nám o vytváranie dobrej psychosociálnej klímy, v ktorej sa naši žiaci môžu zdravo rozvíjať a dospievať.

      Individuálnu pomoc pre žiakov v rôznych formách zabezpečuje školská psychologička.

      Duševné zdravie nie je len témou pre mladých ľudí. To, ako nároky zvýšenej záťaže zvládame, určuje ako fungujeme v dospelosti v osobnom alebo spoločenskom živote.

      Obraciame sa aj na vás, milí rodičia, všímajte si ako sa vaše deti správajú, čo prežívajú. Zaujímajte sa o ich život a všímajte si zmeny, ktoré nastali v ich životoch.

      Je potrebné zdôrazniť, že “normálne fungovanie” nie je oslobodené od stresov, zármutku, či iných negatívne ladených citových prejavov, ale ide o ich udržanie v prijateľných medziach.

      V prípade, že spozorujete zmeny, ktoré deťom znemožňujú normálne fungovať, s dôverou sa obráťte na nás, prípadne iných odborníkov, napr. v centrách poradenstva a prevencie, ďalej len CPP.

      Kontaktnou psychologičkou v CPP Zuzkin park 10 v Košiciach je Mgr. Viera Lehotská, PhD., kontaktnou pracovníčkou v prevencii je PhDr. Mgr. Andrea Zelenáková.

       

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje