Život poľnohospodárov v Rozhanovciach.
Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!
Branné cvičenie vyšlo na jednotku! Super počasie nám dopomohlo k výborne strávenému športovo-relaxačnému dňu v prírode. Silu sme si zmerali hneď na začiatku - pri disciplíne preťahovanie lanom. Neskôr sme lano využili aj na skákanie a vyskúšali sme si tak svoju šikovnosť. Zabavili sme sa tiež pri skákaní vo vreci a pri hádzaní granátom. Za prípravu aktivít ďakujeme pánovi učiteľovi Hnatovi. Prvej časti branného cvičenia sa zúčastnili naši dvojročáci, 1.FB, 2.DG, 3.AG a budúci maturanti 3.AAOP.
11
A takto sme ich privítali!
Imatrikulácie sa ujali naši tretiaci, budúci maturanti. Otvorenie mala na starosti Tonka, predsedníčka študentskej školskej rady. Prvákov privítala aj pani zástupkyňa RNDr. Lakiová. Odznela študentská hymna a oficiálnu časť sme mali za sebou. Moderátori, Dávid a Lukáš, nás viedli celým programom a musíme konštatovať, že im to išlo veľmi dobre. Ako aj ich asistentkám. Prváci si prešli rôznymi disciplínami od výberu jablka z vedra vody ústami, cez hľadanie dvojeurovky v kope múky - kde sme urobili poriadny neporiadok, za čo sa ospravedlňujeme pani upratovačke. Nechýbali ani balóny napustené héliom a spev-nespev niektorých súťažiacich. Okrem študentov sa do súťaže zapojili aj ich skvelí triedni učitelia, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Dúfame, že sa vám imatrikulácia páčila.
25
Workshop: Prevencia látkových závislostí
I. AG v akcii na workshope o drogách s pani psychologičkou Šuranovou v spolupráci s pani učiteľkou Marchevkovou. Študenti sa rozohriali brainstormingom na tému drogy, vyplnili dotazník, porozprávali sa o negatívnych účinkoch drog a závislostiach. Nakoniec vytvorili obe skupinky plagát, kde znázornili život ovplyvnený drogami a život bez drog.
5
Dni nezábudiek 2019
Dňa 4.10. 2019 si verejnosť pripomína Svetový deň duševného zdravia, ktorý organizuje Liga za duševné zdravie. Tá spúšťa svoju jesennú kampaň pod názvom „ AKO SA MÁŠ“, týmto mottom sa snaží ľudí upozorniť na dôležitosť rozhovoru a aktívneho počúvania druhých.
Aj naša škola sa zapojila do tejto zbierky v spolupráci s Občianskym združením príbuzných a priateľov „RADOSŤ„ ul. Bauerova č.1 Košice, s ktorou naša škola úzko spolupracuje a pomáha pri zbierke.
Akcie sa zúčastnili 4 študenti našej školy: Sárah Tóthová, Patrik Majerský 2.A trieda, Klaudia Kozmová 3.A trieda, Marek Gonda 2.G trieda, ktorí v uliciach Košíc zbierali príspevky na pomoc ľuďom s duševným ochorením. Vyzbierala sa čiastka 55,31 eur. Výťažok 30 % z vyzbieranej sumy bude použitý na podporu rozvoja siete starostlivosti o ľudí s duševnými ochoreniami a na podporu ich sociálneho začlenenia. 70% z vyzbieranej čiastky pôjde na zabezpečenie aktivít v Rehabilitačnom stredisku pre ľudí s duševnými poruchami „Radosť“ na Bauerovej ulici č. 1 v Košiciach.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli a účastníkom zbierky.
Ako bolo vo Viničkách?
V prvom rade by sme chceli pochváliť našich študentov, ktorí sa zúčastnili zberu hrozna vo Viničkách. Výnimočne dievčatá Majku a Mišku, ktoré zabezpečili obrazový materiál do ďalšieho projektu.
"Počas tohto pobytu sme sa oboznámili s procesom výroby vína a so základmi someliérstva v našej školskej pivnici, na základe čoho sme získali certifikáty o absolvovaní vzdelávacieho programu." Za tri dni naši šikovní študenti vyzbierali 3500 kg hrozna.
Počas pobytu sme navštívili Malú Tŕňu - vinnú pivnicu Tokaj Company, kde sme tiež sa oboznámili s výrobným procesom vína, Vínny dom v Malej Tŕni. Ani kultúrne vyžitie nešlo bokom - študenti navštívili Múzeum v Trebišove. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu :)
23
NOC VÝSKUMNÍKOV
Na záver týždňa 27.9. 2019 sme sa vybrali do nákupného centra Optima. Samozrejme, nie na nákupy, ale boli sme sa pozrieť na vedu a výskumníkov, taktiež načerpať nové vedecké poznatky. Festival vedy Európska noc výskumníkov je na to skvelá príležitosť. Najviac nás zaujal stánok Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Katedry anatómie, histológie a fyziológie, ktorá prezentovala tropické zvieratá okolo nás. Nemenej zaujímavým bol stánok UPJŠ v KE, Lekárskej fakulty s témou Neviditeľní ochrancovia v tvojich črevách, kde sme sa dozvedeli aj niečo z medicínskeho postredia. Z technickej oblasti vedy ponúkla Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky stánok, ktorý propagoval podporu technických inovácií. Popozerali sme si aj mnohé iné stánky, kde si každý vybral to svoje.
Ďakujeme za túto príležitosť :)
Biela pastelka
Dňa 20.9.2019 sa naša škola zapojila do verejnej zbierky „ Biela pastelka“, ktorá je zameraná na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Zbierky sa dobrovoľne zúčastnili menovite: Annamária Sokolová žiačka 2.A triedy, Veronika Balogová žiačka 2.DG, Helena Lengyelová žiačka 3.A triedy, Antónia Hvostaľová žiačka 3.OP triedy.
Vyzbierala sa čiastka 180,82 eur
Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú sa začleniť sa do bežného života. Na základe vyjadrení študentov, zbierka prebiehala bez rušivých momentov.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli a dievčatám, ktoré sa zúčastnili zbierky .
VICTORIA REGIA 2019
Dňa 18.9.2019 sa naša škola zúčastnila 26.ročníka národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetín, organizovanou SOŠ záhradníckou Piešťany. Témou súťaže VICTORIA REGIA 2019 je Úcta k tradíciám.
1. Súťažná úloha: Remeslo má zlaté dno - práca: Zosadzovaná nádoba -jesenný kôš
2. Súťažná úloha: Milujem Slovensko - práca: Viazaná kytica
3. Súťažná úloha: Dary Zeme - práca: Veniec z kvetín, plodov a ďalšieho doplnkového materiálu
Našu školu v súťaži reprezentovala študentka 2.A triedy Diana Viktorová, ktorá sa umiestnila v celkovom hodnotení na 11. mieste, študentka 3.A triedy Helena Lengyelová, ktorá sa umiestnila v celkovom hodnotení na 12. mieste.
Našim študentkám za reprezntáciu školy srdečne ďakujeme.
KOLOKEFKA. Poďme recyklovať!
Vážení učitelia, majstri, milí študenti a priatelia školy,
aj naša škola sa zapojila do projektu KOLOKEFKA, ktorý pomôže našej planéte. Prosíme Vás, aby ste nevyhadzovali použité zubné kefky! Doneste ich pani učiteľke Petickej do školy!
Prečo?
"Kefky sú z plastu, ktorý sa ťažko, ale predsa len dá zrecyklovať. Chceme, aby naše kefky nekončili na skládke ani v spaľovniach. Naopak, radi by sme ich premenili na niečo zmysluplné. Z kefiek CURAPROX vyrábame koše na triedenie odpadu, ktoré darujeme slovenským školám. Školy podporíme aj vhodnou osvetou v spolupráci s mimovládkami, ktoré majú v tejto oblasti skúsenosti."
Zdroj: https://ekovir.sk/projekty-ekoviru/kolokefka (viac sa dočítate v tomto odkaze)
Aké kefky?
Môžete nosiť všetky kefky, ktoré máte (nielen Curaprox).
Budeme sa tešiť na Vašu spoluprácu a privítame každý nový nápad !
Klimaštrajk
NIE je nám ľahostajné, kde a ako budeme žiť, aké potraviny budeme jesť a pestovať a v akom stave je naša planéta. Uvedomujeme si, že táto téma sa dotýka nás všetkých. Práve preto sme sa pripojili k tomuto klimatickému štrajku v Košiciach. Pochodovali sme po Hlavnej ulici, aby sme upozornili na alarmujúci stav klimatického podnebia.
Mosty bez bariér
18. septembra 2019 sa aj naša škola, ako po iné roky, zapojila do akcie Mosty bez bariér. O prezentáciu našej školy sa postarali aranžéri a ostatní študenti v spolupráci s pani majsterkou a pánom učiteľom Sokolom. Počasie nám vyšlo, aj keď silný vietor sa podpísal na našich banneroch. Nešlo však len o prezentáciu školy, ale predovšetkým o spojenie svetov zdravotne znevýhodnených a zdravých žiakov.
Náš stánok navštívil aj predseda KSK Rastislav Trnka a ochutnal z hrozna, ktoré sme ponúkali.
14
Kampaň k problematike boja proti obchodovaniu s ľuďmi!
Ministerstvo vnútra SR sa v rámci šírenia povedomia o fenoméne nachytávania obetí za účelom obchodovania s ľuďmi rozhodlo v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvoriť vizuál komunikačnej kampane, v rámci ktorej upozorňuje na možné podvodné správanie pri ponúkaní práce alebo ponuke cestovania. Snahou je upozorniť najmä mladých ľudí, ktorí sú ochotní cestovať za zážitkami a prácou na to, že aj pri zdanlivo lákavých ponukách sľubujúcich nečakané zážitky sa môžu tieto skončiť tragicky, v prípade, že si neoveria všetky skutočnosti, ktoré im inak majú zabezpečiť pohodlnosť a bezpečie. Pri pracovných ponukách je dôležité jasne poznať pracovnú zmluvu, miesto výkonu práce a ubytovania. Pri cestovaní do zahraničia za prácou je to ešte o to dôležitejšie, že sa môžu ocitnúť v prostredí, ktoré je im cudzie, v niektorých prípadoch nemusia ovládať reč a následne sa dovolať pomoci býva náročné. Nikto nechce, aby jeho snaha skončila tragicky, preto odporúčame byť vždy opatrní a prezieraví aj pri hľadaní si práce nielen doma, ale ja v zahraničí.
Slovenskí spisovatelia a ich rodiská
Začiatok školského roka sa na literatúre niesol vo veľmi kreatívnej atmosfére. Študenti III. AAOP, naši budúci maturanti, sa pustili do projektu Mapa spisovateľov. Ich úlohou bolo nájsť rodiská slovenských spisovateľov, zakresliť ich do mapy, priradiť fotku a zaujímavosť o autorovi. Takto využili medzipredmetové vzťahy literatúry a geografie. Výsledok projektu sme spoločne zavesili do učebne, aby mali k nemu prístup aj ostatní študenti a mohli sa čo-to naučiť :)
Tokaj 2019 Medzinárodná súťaž vín
Šampionom v kategórií bielych vín sa stalo víno Sauvignon – výber z hrozna ročník 2018 od výrobcu Villa Víno Rača a.s. Bratislava.
V kategórií ružových vín sa umiestnilo víno Pinot Noir – rosé ročník 2018 od výrobcu Pegas – Peter Gaží a syn Častá, ktoré získalo zároveň aj cenu riaditeľky školy.
V kategórii červených vín bolo najúspešnejšie víno Alibernet – výber z hrozna ročník 2016 od výrobcu Ing. Jozef Kozák Banská Bystrica.
V kategórii tokajských odrodových vín sa umiestnilo víno Muškát žltý – sladký 2017 od výrobcu Tóth György Erdőbénye.
V kategórii tokajských vín chráneného pôvodu sa umiestnilo víno Tokajský výber 6 putňový ročník 2006 od výrobcu Tokaj compeny s.r.o Malá Trňa ktoré získalo zároveň cenu predsedu KSK.
V kategórii bielych vín získalo Zlatú medailu víno Cuvée ročník 2015 od výrobcu SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku Košice elokované pracovisko Viničky.
Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku so sídlom v Košiciach, ktorej súčasťou je aj elokované pracovisko vo Viničkách dňa 11.4.2019 usporiadala Medzinárodnú súťaž v degustácií vín pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja pána Ing. Rastislava Trnku.
Súťaž otvorila pani riaditeľka školy Mgr. Blažena Číkošová, ktorá privítala všetkých hostí a popriala úspešný priebeh súťaže.
Súťaže sa zúčastnila široká verejnosť, počnúc hosťami z Košického samosprávneho kraja, z verejnej správy v rámci košického kraja a okresu Trebišov, zástupcovia obcí a škôl, taktiež malovýrobcovia a veľkovýrobcovia vín a degustátori . Garantom súťaže bola Štátna veterinárna a potravinová správa SR v zastúpení vedúceho oddelenia vinárstva a kontroly Ing. Mareka Závrackého PhD.Bolo vytvorených 7 degustačných komisií, kde pracovalo 44 degustátorov. Do súťaže bolo prihlásených 372 vzoriek 110 vystavovateľov zo Slovenska, Maďarska, Českej republiky, Ukrajiny a Poľska.
Množstvo vzoriek posudzovali odborné komisie. Boli určené jednotlivé kategórie vín. Degustátori mali vytvorené priaznivé podmienky na hodnotenie vín. Na záver sa vytvoril katalóg vín s ich bodovým hodnotením. Z celkového počtu vín bolo 159 bielych netokajských, 23 ružových, 52 červených vín a 138 tokajských vín.
Projekt Erasmus+ KA 1 s názvom: „ SICÍLIA NA STOLE“
Ďakujeme p. uč. N. Paucovej a všetkým, ktorí sa podieľali na tomto projekte. Aj v školskom roku 2019/2020 odchádzajú naši študenti na SICÍLU.
Okrem nezabudnuteľných zážitkov, zdokonaľovaní sa v jazyku a naberaní skúseností, každý účastník programu ERASMUS+ získa certifikát uznávaný v krajinách EÚ, ktorý umožňuje ľahšie uplatnenie v zamestnaní doma a v zahraničí.
Projekt prebiehal: 5.9-2018 do 26.9.2018
Miesto pobytu: BARCELONA POZZO DI GOTTO
Účastníci : desať študentov SOŠ poľnohospodárskej a služieb na vidieku Kukučínova 23 Košice
Od 5.9.2018 do 26.9.2018 sa desať študentov našej školy zúčastnilo odbornej praxe na Sicílii v meste Barcelona Pozzo Di Gotto. Boli to študenti odboru kuchár, spoločné stravovanie a záhradník. Žiaci boli rozdelení na jednotlivé prevádzky podľa odborov.
Päť žiakov odboru kuchár pracovalo v miestnych reštauráciach od pondelka do piatku šesť hodín denne. Žiaci získavali nové skúsenosti, nadobudli odborné zručnosti, naučili sa špecifiká sicílskej kuchyne, získali praktické zručnosti pri príprave jedál / cestovín, omáčok, mäsa, pízz, vykosťovaní rýb, sépií /, sladkých pokrmov, pečení koláčikov a príprave zmrzlín.
Päť žiakov odboru záhradník vykonávalo odbornú prax v meste TERME VILLIATORE v záhradníckom podniku. Počas práce študenti získali potrebné praktické zručnosti v oblasti pestovania olivovníkov, citrusov. Práce spočívali v príprave zeminy, sadení, prihnojovaní, odburiňovaní, tvarovaní, strihaní a zavlažovaní. Počas trojtýždňovej stáže žiaci okrem odborných a praktických zručnosti sa zdokonalili v talianskom a anglickom jazyku.
Na základe spokojnosti a pozitívnych hodnotení žiakov zo strany prevádzok je záujem v budúcnosti o spoluprácu s našou školou. Každý účastník programu ERASMUS+ získal certifikát uznávaný v krajinách EÚ, ktorý umožňuje ľahšie uplatnenie v zamestnaní doma a v zahraničí.
Počas osobného voľna a voľných víkendov sme mali možnosť kúpať sa v teplom Stredozemnom mori, spoznávať mestá a ostrovy Sicílie, ktoré sme navštívili ako NOTO, SYRACUSY, CASTELBUONO, CEFALU, TINDARI, AMANNELLO, ETNA, TAORMINA a ostrovy LIPARI a VULCANO. Návšteva všetkých týchto miest nás uchvátila svojou krásou a bohatou históriou. Odniesli sme si všetci nezabudnuteľné zážitky a krásne spomienky, ktoré sa nám zachovajú a utkvejú do konca nášho života.