Aktívne učenie
Aktívne učenie = efektívny prostriedok vyučovania
Aktívne učenie – postupy práce a procesy, pomocou ktorých žiak prijíma s aktívnym pričinením sa informácie a na ich základe si vytvára vlastné úsudky. Tieto informácie spracováva, začleňuje do systému svojich vedomostí, zručností a postojov. Zároveň prebieha aj rozvoj kritického myslenia. Žiak prestáva byť pasívnym v rámci vyučovania, ale stáva sa ústrednou postavou, tvorcom.
Motivácia k učeniu
„Kameň úrazu“ nielen v práci učiteľa, ale aj rodiča v domácom prostredí. Každý vie o tzv. vonkajšej a vnútornej motivácii. A z praxe vieme, aj to, že pokiaľ motivácia k učeniu nevychádza z vnútorného presvedčenia jedinca, dosahovanie cieľov a edukačných výsledkov je oveľa ťažšie, niekedy priam nemožné.
Druhy motivácie a ich využitie pre aktívne vyučovanie:
- Užitočnosť získaných vedomostí a ich praktické využitie (zo strany učiteľa – demonštrovať aplikovateľnosť a užitočnosť učiva, abstraktných vecí, v bežnom živote, resp. v pracovnej praxi).
- Potreba získať kvalifikáciu, dosiahnuť plánované vzdelanie (zo strany učiteľa – medzipredmetové vzťahy, vzájomná súvislosť medzi informáciami...)
- Posilnenie sebavedomia (zo strany učiteľa pozitívny kontakt so žiakom, orientácia na dobré výsledky).
- Potreba ocenenia, pochvaly (zo strany učiteľa – pokiaľ má prirodzenú autoritu, stáva sa pre žiaka vzorom, chce sa mu priblížiť, vyrovnať...).
- Obava z neúspechu, trestu (zo strany učiteľa – vysvetlenie dôvodov, významu skúšania pre efektívne vyučovanie, overenie naučeného a osvojeného, vedenie k systematickej práci v príprave).
- Záujme o problematiku, radosť z učenia (zo strany učiteľa – využíva doteraz osvojené vedomosti a zručnosti žiakov, posilňovanie sebavedomia zadívaním postupne náročnejších úloh, využívanie situácií a príkladov blízkych zo života žiakov...).
- Žiak by mal vidieť, že učiteľa prednášaná problematika zaujíma.
- Prispôsobenie učenia spôsobu života žiakov.
- Ľudský rozmer ako súčasť vyučovacieho predmetu...
Spracované podľa: SITNÁ, Dagmar. Metody aktivního vyučování: spolupráce žáků ve skupinách. Praha: Portál, 2009. ISBN 9788073672461.
Link - dokument: Vyber_metod_inspiracia.docx
Zdroje, aj pre ďalšie metódy a praktické ukážky:
https://mpc-edu.sk/sites/default/files/publikacie/aktivne_ucenie_tomengova_web.pdf