- PhDr. Anna Jenčová PhD.
- Kontakt
- Etický kódex práce školského psychológa
- PRE ŠTUDENTOV
- Kedy vyhľadať školského psychológa?
- Psychické zdravie
- Duševné zdravie
- Šikanovanie a kyberšikanovanie
- Čo robiť počas pandémie?
- Ako sa efektívne učiť
- Úspešní vs. neúspešní ľudia
- Riziká virtuálneho sveta
- Poruchy príjmu potravy
- Obchodovanie s ľuďmi
- Kariérové poradenstvo
- Som absolvent, čo ďalej?
- Fotoalbum aktivít
- PRE PEDAGÓGOV
- Syndróm vyhorenia
Šikanovanie a kyberšikanovanie
Rada by som Vás informovala o zaujímavom linku https://www.odpisemeti.sk/ o projekte Nadácia Markízy ohľadom šikanovania s cieľom podať pomocnú ruku obetiam šikany s názvom ODPÍŠEME TI - Partnermi projektu sú Linka detskej istoty, n. o. a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt „ODPÍŠEME TI" znamená nádej, skutočnosť, že niekto na druhej strane, odborník - psychológ odpovie, odpíše, poradí a nasmeruje, ako problém zvládnuť vo svojom prostredí.
Práve tu nájdete pomoc prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty - na bezplatnom telefónnom čísle 116 111 , ktoré je k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni, ale aj cez čet tu na webe vo vybraných hodinách. Nájdete tu dôležité informácie o téme, videách a články.
Šikanovanie
Čo je šikanovanie?
Šikanovanie je správanie žiaka alebo skupiny žiakov, ktorého úmyslom je fyzické alebo psychické ublíženie, ohrozenie alebo zastrašovanie iného žiaka. Ide spravidla o opakované útoky voči žiakovi (skupine žiakov), ktorí sa z rôznych dôvodov nevedia brániť.
Podstatou šikanovania je najmä :
- úmysel ublížiť druhému fyzicky alebo psychicky,
- agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
- prevaha agresora alebo skupiny agresorov nad obeťou
Aké sú znaky šikanovania?
a) fyzické - telesný kontakt medzi ľuďmi- strčenie, zakopnutie, kopanie, bitie, sexuálne obťažovanie
b) verbálne - urážanie, zastrašovanie, zosmiešňovanie, homofóbné alebo rasistické poznámky
c) skryté šikanovanie - za chrbtom osoby, pričom účelom je zničiť povesť osoby, spôsobiť poníženie napr. vytváraním lží, nelichotivými, dehonestujúcimi vtipmi
d) kyberšikana - šikanovanie v online priestore
Šikanovanie nie je nikdy len záležitosťou agresora a obeti, ale vždy sa týka ostatných členov skupiny (pozorovateľov). Treba si uvedomiť, že nie je správne a akceptovateľné schvaľovať agresívne správanie svojich spolužiakoch, odsudzovať niekoho, kto je iný, nie je správne mlčať, pozorovať neprimerané správanie voči druhým a byť ľahostajný, keď sa staneš svedkom šikanovania.
Kyberšikanovanie
Čo je kyberšikanovanie:
Kyberšikanovanie je priama forma šikanovania, pri ktorej ide o zneužitie informačno-komunikačných technológií (najmä telefónu, tabletu, internetu a sociálnych sietí) na úmyselné ohrozenie, ublíženie alebo zastrašovanie, pričom sa často vyskytuje v spojení s inými formami šikanovania.
Čo všetko patrí ku kyberšikanovaniu?:
- Urážanie a nadávanie
- Obťažovanie, zastrašovanie, vyhrážanie a vydieranie
- Zverejnenie trápnych, intímnych alebo upravených fotograií alebo videí
- Šírenie osobných informácií alebo klebiet
- Vylúčenie zo skupiny
- Krádež identity, vytváranie falošných a posmešných profilov, nenávistných skupín
- Kybernetické prenasledovanie (Cyberstalking)
Kyberšikanovanie nie je správne a môže niekomu veľmi ublížiť. Dobre si rozmysli, čo na internete robíš, či už zo zábavy, z hnevu alebo túžby po pomste. To, čo sa tebe zdá ako maličkosť, môže ten druhý prežívať ako silné zranenie. Ak sa niekomu na internete vysmievaš, nadávaš mu alebo sa mu vyhrážaš, tak si ty sám tým, kto „kyberšikanuje“. Mysli na to, že niektoré činy sa už nedajú vymazať alebo vziať späť. Ak ubližuješ, raz ťa to môže mrzieť a môžeš sa neskôr za svoje správanie cítiť trápne.
Ako sa chrániť pred kyberšikanovaním ? :
- Daj pozor, čo zverejníš o sebe na sociálnej sieti - pozor na osobné údaje !!!!!, zváž koho si pridáš na sociálnej sieti, zváž výber a posielanie svojich fotografií, ak používaš PC v škole alebo napríklad u kamaráta nezabudni sa odhlásiť so svojho profilu (takto sa chrániš pred možným nabúraním sa ti do tvojho konta a následne pred ublížením)
- Ak sa ti na internete niekto vysmieva, nadáva ti, vyhráža sa ti alebo ti ináč ubližuje, nemá na to právo a ty sa vždy môžeš nejakým spôsobom brániť - agresorovi daj najavo, že sa ti dané nevhodné správanie nepáči a ukončí s ním komunikáciu.
- Pozor na krádež identity, vytvárania falošných profilov a nenávistných skupín
- Na internete môžeš agresora zablokovať alebo ho nahlásiť administrátorovi stránky. Ak sa stretneš s útokmi, posmechom či vyhrážkami odkladaj si správy.
- Ak si všimneš, že niekto niekomu na internete alebo pomocou mobilu ubližuje, posmieva sa mu, ponižuje ho, nezostaň ticho. Pomôž obeti, zastaň sa jej, povedz niekomu dospelému o kyberšikanovaní. Aj ty môžeš byť tým, kto zabráni ubližovaniu, násiliu a nespravodlivosti. Ak páchateľ vidí, že obeť nie je sama, tak často so svojím správaním prestane.
Ak si sa stal obeťou šikanovania/kyberšikanovania:
Ak kyberšikanovanie alebo šikanovanie neprestáva, nenechávaj si to pre seba !!! – Nezostaň v tom sám
Ak je ti niečo veľmi nepríjemné alebo ťa trápi, tak to nie je len tak - povedz o kyberšikanovaní/šikanovaní niekomu dospelému :
- rodičovi,
- učiteľovi,
- školskému psychológovi,
- polícii,
- dospelému u ktorého máš dôveru,
- schránka dôvery v škole,
- kontaktuj linku Pomoc.sk (116 111), www.odpisemeti.sk
Prekonaj sám seba svoj strach a oznam to niekomu - Čím dlhšie budeš čakať, môže to byť ešte horšie. Mlčanie si agresori vyložia ako „tichý súhlas", aby v šikanovaní pokračovali.
Nespravil si nič zlé a nie je dôvod na to, aby si sa za to hanbil alebo musel trpieť. Máš právo sa cítiť bezpečne.
Pamätaj si, že všetko sa začne riešiť, až keď šikanovanie/kyberšikanovanie ohlásiš !!